Bulantı – Zeki Demirkubuz’un Yeni Filmi

Zeki Demirkubuz - Bulanrı

Zeki Ökten Asistanlığından Usta Bir Yönetmenliğe

Sinemaya 1986 yılında Zeki Ökten’in asistanlığıyla başlayan Zeki Demirkubuz, hiçbir fondan yardım almadan 1 yılı aşkın süredir çekimleri devam eden “Bulantı” filminin ilk fragmanı yayınlandı.

1994 yılında C Blok’u adlı filmiyle yönetmen koltuğuna oturan yönetmen, daha sonraları kendisinin kaleme aldığı filmleriyle bağımsız olarak film serüvenine devam etti.

Usta yönetmenin tanınması Venedik Film Festivalinde gösterilen Masumiyet isimli film ile oldu. Yoluna kendi çizgisiyle devam etme kararı alan usta yönetmen birçok filminin yanı sıra bir dönem Türk Dizileriyle de izleyicilerle buluştu.

Zeki Demirkubuz Filmleri :

Yıl İsim Ödüller
1994 – C Blok –  1995 Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) (En İyi Yönetmen ve Film)

1997 – Masumiyet – 34. Antalya Altın Portakal Film Festivali (Halk Jurisi Avni Tolunay Ödülü)

1999 – Üçüncü Sayfa – 36. Antalya Altın Portakal Film Festivali (Behlül Dal Juri Özel Ödülü, En İyi Senaryo)

2001 – İtiraf –  13. Ankara Film Festivali (En İyi Yönetmen, Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü)

2001 – Yazgı – 38. Antalya Altın Portakal Film Festivali (En İyi 3. Film, En İyi Yönetmen)

2003 – Bekleme Odası – 40. Antalya Altın Portakal Film Festivali (Behlül Dal Juri Özel Ödülü) 23. İstanbul Uluslararası Film Festivali (En İyi Türk Yönetmen)

2006 – Kader – 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali (En İyi Film) 12. Nürnberg Film Festivali (En İyi Film) 25. İstanbul Uluslararası Film Festivali (FIPRESCI Ödülü, En İyi Yönetmen) 18. Ankara Uluslararası Film Festivali (En İyi Yönetmen)

2009 – Kıskanmak – 46.Antalya Altın Portakal Film Festivali (En İyi Kadın Oyuncu)

2012 – Yeraltı – 2012 Dubai İnternational Film Festivali (En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu) 45. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri (En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kurgu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu)

Bulantı : Umursamayan Bir Karakter “Ahmet”

Filmin konusu şöyle :

Sevgilisiyle birlikte olduğu gece, karısı ve küçük kızını trafik kazasında kaybeden Ahmet; kimseyi umursamadan, hiçbir şeyin önünde eğilmeden yaşamına devam etmeye çalışır. Ahmet’in umursamaz ve kibirli tavırlarını izleyeceğimiz filmde bir süre sonra Ahmet’in hayatında aksilikler ve farklı olaylar meydana gelmeye başlar. Küçük terslikler, aksilikler üst üste gelmekte, çok sevdiği kadınlarla arası bozulmakta ve kendisinden beklenmeyecek güçsüzlükler baş göstermektedir.

 

Zekir Demirkubuz bir süre önce filminden isminden dolayı bir açıklama yapmak zorunda kalmıştı. Yaptığı açıklamada : Bulantı filminin, konusunun yada temasının Jean-Paul Sartre’ın ünlü romanı Bulantı ile hiçbir alakası olmadığını dile getirmişti.

Zeki Demirkubuz’un 1 senedir çekimleri devam eden filmi Bulantı 2 Ekim’de sinema severlerle buluşacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir