Unutkanlık, Çağımızın Sorunu ve Etkili Çözüm Önerileri

Unutkanlık etkili çözüm öneri

Aşırı unutkanlığınız mı var?

Koyduğunuz eşyaların yerini, diyeceğiniz şeyi, hatta cümlenin sonunu unutuyor musunuz ? Unutkanlık durumunuz gün geçtikçe artıyor mu?
O zaman yazımız tam size göre.

İşte unutkanlık durumunuza iyi gelen mucizevi yiyecekler.

Bu yiyecekleri unutkanlık durumunuz başlamadan önce bolca tüketirseniz ileri yaşlarda unutkanlıkla mücadele etmek zorunda kalmazsınız.
Var olan unutkanlıkta da kullanarak etkili sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Yaban mersini

Yaban Mersini-Unutkanlık

Araştırmalara göre yaban mersininin içeriğinin beyni “oksidatif strese” karşı koruduğu, dolayısıyla yaşlanmaya bağlı unutkanlığı ötelediği belirtilmiştir.
Özellikle çocuklarda her gün bir kase yaban mersini yenmesi halinde motor becerilerinin gelişiminin artırdığı, öğrenmeyi hızlandırdığı, hafızayı güçlendirme özelliğine sahip olduğu belirtilmiştir.

 

Kuru Yemişler

Kuruyemiş-Unutkanlık

E vitamini ve yağ asitleri bakımından zengin olan kuru yemişler, ve bazı tohumlar unutkanlıkla mücadelede en büyük yardımcınız olacaktır. Önemli bir sağlık sorununuz yoksa her gün (ay çekirdeği, kaju, çam ve yer fıstığı, fındık, badem, ceviz, keten tohumu, çörek otu, susam gibi) her hangi birinden 10-15 adet yemeniz önerilir.

 

Deniz Balıkları

Deniz Balıkları-Unutkanlık

Deniz balıkları omega 3 bakımından zenginlikleri ile unutkanlığa iyi gelmektedir. Haftada en az iki kere yenmesi genel sağlığı koruması açısından da son derece önemlidir.

 

 

Nar Suyu

Nar Suyu-Unutkanlık

 

Antioksidan bakımından zengin olan nar suyu, hücre yapısında bozulmalara neden olan serbest radikallere karşı etkili bir koruma sağlar. Sade içemeyenlerden iseniz diğer narenciye ürünleri ile kokteyl yaparak tüketebilirsiniz. Bu kokteylle beyin hücrelerinizi koruyarak unutkanlığınızı yenebilirsiniz.

 

Kepekli Tahıllar

Kepekli Tahıllar-UnutkanlıkDiğer organlar gibi beynimizin de yeterli oksijen alabilmesi için kan akışının düzenli olması gerekmektedir. Mısır ekmeği, arpa ekmeği, yulaf ezmesi, tam buğdaydan yapılmış ekmek ve bulgur ve pirinçte kepekli olanının tercih edilmesi kötü kolesterol oluşumunu önlediği için damar tıkanıklığının da önüne geçmiş olacaktır. Dolayısıyla açık damarlar demek beyin için yüksek oranda oksijen demektir. Bu da hafızanın güçlü olması demektir.

 

Çiğ Ispanak

Çiğ Ispanak -Unutkanlık

Mineraller ve folik asit bakımından oldukça zengin olan ıspanak ile hafızanızı güçlendirebilir, başlamış olan unutkanlığınızı tedavi edebilirsiniz. Bilindiği gibi Alzheimer’dan korunmak ve ileri yaşla gelen unutkanlığın önüne geçmek için folik asit önerilmekte, sizde gün içinde çiğ olarak tüketeceğiniz bir tutam ıspanakla günlük folik asit ihtiyacınızın % 60 kadarını karşılamış olacaksınız.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir