Çocuklarda Yapılması Gereken Önemli Aşılar Hangi Aşılardır?

Çocuklarda yapılması gereken önemli aşılar hangi aşılardır? ÇOCUKLARA YAPILMASI GEREKEN AŞILAR

Aşı uygulaması, çocukluktan itibaren başlayan önemli bir sağlık uygulamasıdır. Bunun için de hekiminize gittiğinizde mutlaka aşı takvimini yanında götürmeniz gerekmektedir. Aşı yaptırdıktan sonra aşı takvimine yenilerini de kayıt ettirmeyi asla unutmayınız.

Verem (Tüberküloz) Aşısı: Dünya Sağlık Örgütü`nün resmi önerileri doğrultusunda memleketimizde Verem Aşısı iki doz şeklinde yaşantımızın ilk üç ayı döneminde ve ilkokul yıllarında çocuklara mutlaka uygulanmaktadır.

Beşli Karma Aşı (Difteri, Boğmaca Tetanos Aşısı, çocuk Felci,Menenjit): Bu önemli ve tehlikeli 5 hastalığa karşı geliştirilen karma aşı ise bebeklere 2., 4., altı. ve 18. aylarında mutlaka uygulanmalıdır. 5-6 yaşında da difteri-tetanoz-boğmaca korumalı 3’lü karma aşı ve çocuk felci aşısı yapılmış olan bebeklere de tekli Hib aşısı uygulanır.

Kızamık, Kabakulak (MMR) Aşısı: 12. ayda 1 doz olarak, 5-6 yaşlarında da 1 doz olmak üzere toplam 2 doz şeklinde uygulanır. 9. ayda kızamık aşısı olmamış olan bebeklere 15. ayda 1 doz ve 5-6 yaşlarında 1 doz olarak uygulanır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir