Crystal Pepsi Geri Dönüyor

Kola, yaz aylarının vazgeçilmezi, birçok yemeğin yanında asitli içimiyle insanların uzun yıllardır tükettiği bir içecek olarak hayatımızda yer alan bir meşrubat türüdür.

Yapımında, renklendirici olarak karamel bulunan, genelde şekerli, kafein içeren, alkolsöz asitli yani sodalı bir içecektir. Botanik biliminde Cola Acuminata olarak bilinen ağacın meyveleri ve meyvelerinden elde edilen meşrubat olarak kullanılan haline verilen isimdir.

Coca Cola Geçmişi

120 senelik bir geçmişe sahip olan Coca-Cola, ilk ürününü 1880’lerin ortasında piyasaya sürdüğünde karşısında herhangi bir rakibi bulunmamaktaydı. Daha sonra piyasaya 1903 yılında Pepsi‘nin girmesiyle; günümüzde de etkisini halen korumakta olan, büyük bir rekabet başlamış oldu.

1992 yılında sağlığı ön plana çıkararak, koruyucusuz ve kafeinsiz olarak üretilen “Pepsi Crystal” bir şekilde yine Pepsico firmasının ürünü olan 7up‘ın rakibi haline gelmiş ve firmanın karının parçalanmasına neden olarak, ürünün piyasadan çekilmesine karar vermiştir.

Beyaz rengi ile gazoz görünümüne sahip olan Pepsi Crystal’i, aldığı 20 yıllık ürünü içerken videoya çekip, Youtube’a yükleyen genç, izlenme oranının milyonları bulmasıyla bir anda fenomen oldu.

 

Bunu bir fırsat yada işaret olarak değerlendiren Pepsi firması ürünü tekrardan piyasaya sürme kararı aldı.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir