Gelir Uzman Yardımcısı Ne İş Yapar?

Gelir Uzman YardımcılığıBaşlığa baktığımızda direk aklıma gelen ilk cevap “Ne iş olsa yapar” oluyor ama yine de bu mesleğe hazırlanan arkadaşlarımızın hevesini kırmak içimden gelmiyor .

Özellikle Türkiye’de gençler arasında daha fazla işsizliğin olduğu bir ülkede, kamu kurumları insanlar tarafından daha fazla tercih edilir oluyor. Aslında bunun sebebi “sırtımı devlete dayanayım, maaşım garanti olsun” mantığından öte geçmiyor. Ve tabi ülkemizde özel sektörün, çalışanların emeğini karşılayamaması da büyük bir etken olarak karşımıza çıkıyor.

Bu yazıyı yazmamda ki sebep, özellikle önümüzde ki ay yapılacak olan 28 Kasım 2015 tarihli sınava girecek olan arkadaşlarımıza birazcıkta olsa yol göstermek ve ileride yapacakları meslek hakkında genel manada bilgiler vermektir.

Uzman Yardımcılarının görev tanımı kanunda belirtilmiştir. Görev tanımı şu şekildedir : ” Uzman ve uzman yardımcıları kanun, tüzük, yönetmelik, yönerge ve diğer mevzuatta belirtilen iş ve işlemlerden kendilerine verilenleri yerine getirirler.”
Bunun yanında kanunun 2.maddesinde “Uzman ve uzman yardımcıları, kendilerine verilen görevlerin zamanında ve mevzuata uygun olarak yerine getirilmesinden amirlerine karşı sorumludurlar.”

Maddenin 2.kısmı daha önemlidir. Neden derseniz cevap apaçık bellidir. Amire karşı sorumludur demesinin sebebi; amir ne iş verirse, amir neyi,nasıl uygun görürse Gelir Uzman Yardımcısı o işi yapar demektir. Bunun altında yatan sebebi, göreve başladığınızda ve vergi dairelerinde bilfiil çalışmaya başladıktan sonra daha iyi anlayacaksınız.

Kısacası Gelir Uzman Yardımcıları, çalıştıkları birimlerde arşiv işinden dosya sıralamasına, mükellefle ilgilenmekten kendisine zimmetlenen dosyalara bakmaya, istatistiksel verileri gereken makamlara zamanında teslim etmekten fotokopi kağıdı bittiğinde depodan koşar adım gidip almaya kadar her türlü işi yapmakla sorumludurlar.

Bunun yanında Gelir Uzman Yardımcılarının yapacakları işler ve alacakları eğitimler şu şekildedir :

  • Gelir Uzman Yardımcıları öncelikli olarak “657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu” dersini alırlar ve sınavından 70 almak koşuluyla sınavdan geçmiş sayılırlar.
  • Tahsilat birimlerinde çalışacak olan Gelir Uzman Yardımcılarına, “6183 Amme Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkında Kanun” dersi ayrıntılı olarak anlatılacaktır.
  • Tahakkuk servislerinde görevlendirilecek memur adaylarına, “213 Sayılı Vergi Usul Kanunu” eğitimi verilecektir.

Bu eğitimleri aldıktan sonra ilgili vergi dairesinde, amiriniz sizi hangi serviste çalışmanızı uygun görürse, ilgili serviste çalışmaya başlayacak ve karşınıza gelecek değişik mükelleflerle muhatap olma şerefine erişebileceksiniz 🙂

NOT: Gelir Uzman Yardımcılığı hakkında sormak istediğiniz her türlü soruyu yazımızın altında ki yorum kısmından sorabilirsiniz. En kısa zaman cevaplayacağımızdan emin olabilirsiniz.

20 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir