Kahve Telvesinden 3D Yazıcıya

Kahve Telvesinden 3D Yazıcıya SerüvenGeri Dönüşümlü Kahve Telvesinden Bunlar Ortaya Çıktı

3D yazıcıların yavaş yavaş hayatımıza girmesiyle birçok yeni ürün piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. Henüz fazla yaygın olmasada gelecekte çok önemli bir yere sahip olacaklar.
Günümüzde tükettiğimiz içeceklerden birisi olan kahvenin dibinde kalan kahve telvesinden iplik üretmeyi başaran bir firma; ilginç bir işe imza attı. Doğa dostu olan bu ipliklerden değişik ürünler üretmeyi başararak bu yolda daha da ileriye gitmeyi düşünmektedir.

Biyokompozit üretimini sağlayan firma, kahve telvesini belirli aşamalardan geçirerek günümüz iplik mantığını üretmeyi başardı. Daha sonra bu iplikleri 3D yazıcı ile buluşturan firma değişik ürünler ortaya çıkardı.

Hatta firma açıklamasında “Kahve fincanını yine kahveden üretebilirsiniz” sloganıyla müşterilerine duyurdu. Firma şu anda kahve telvesinden ürettiği iplikleri 49 $‘dan satışa sunmaktadır. Bir makara 1 kg olarak belirtilmektedir.

Kahve Telvesinden İplik

Şirketin üretmiş olduğu makaralar bitki kökenli olmasına karşın oldukça dayanıklı. Bunun yanında doğaya herhangi bir zararı da bulunmuyor.

3D Yazıcıların Plastikle İmtihanı – Kahve Telvesinden Umut

Günümüzde 3D yazıcılar genel manada plastik ağırlıklı ürünler üretmede kullanılmaktadır. Doğaya verdiği zararlar bu kadar açıkken biyokompozit ürünlerin kullanılması ve üretilmesi bunların önüne geçecektir. Kompozit ürünlerin yaygınlaşmasına öncülük edecek olan kahve telvesinden üretimler ilerleyen günlerde diğer firmalara da ilham kaynağı olacaktır.
Şirket sadece kahve telvesinden ürünlerin dışında, keten, soya ve ayçiçeği de kullanarak birçok ürün üretmeyi başardığını müşterilerine duyurdu.

Çevre dostu bu ürünlerin teknolojiyle birleştirilip günümüzde kullanılması gerçekten hayal gibi geliyor.
Gelişen teknoloji hayallerimizin ötesine geçmeye başladı. Darısı Türkiye’nin başına olsun diyoruz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir