Kredi Kartı Kullanımında Yapılan 5 Hata

Kredi KartıÜlkemizde ve dünyada finansal piyasaların gelişmesi, teknolojinin yaygınlaşması ve bunların elektronik sistemlere entegre edilmesiyle birlikte nakit paranın yerini kredi kartları almaya başlamıştır. 2000’li yılların başında gündelik hayatta çok sık kullanılmasa da son 10 senedir yoğun bir kullanımı söz konusu olmaya başlamış ve kredi kartı olmadan yapılamaz bir duruma gelinmiştir.

Kişinin gelirine oranla daha fazla harcama yapma imkanı veren kredi kartı, kullanılırken dikkatli olunması gerekmektedir. Bizde kullanıcıların en sık yaptıkları 5 hatayı sizler için derledik.

Kredi Kartı Alırken İmzalanan Evraklara Dikkat Etmemek

Evrakları imzalarken en önemli kısım “Kredi Kartı Sözleşmesi”dir. Genelde tüm bankalar kredi kartı aidatını sözleşmeye ekleyerek, müşterileri bu borcun altına sokmaktadırlar.

İhtiyaç Olmamasına Rağmen Kredi Kartı Almak

Aslında gerçekten ihtiyacı olmayıp “bulunsun lazım olur” mantığıyla hareket eden insanlar, kredi kartı almaya daha meyilli olmaktadırlar.

Bunun sonucunda hiç kullanmasalar bile kredi kartı ücreti, faizleri, hesap işletim ücretleri gibi meblağlarla karşılaşıp borçlu duruma düşebiliyorlar.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarını Ödemek

Kredi Kartı harcamanızın toplam tutarını ödemeyip asgari tutarını öderseniz mevcut borç bakiyenize akdi faiz oranı işleyecektir. Bilinçsiz kullanıcıların yaptıkları en büyük hata olmasından dolayı bankaların önemli bir gelir kaynağını oluşturmaktadır.

Faiz Oranlarına Dikkat Etmemek

Kredi Kartı nakit çekiminde, alışverişlerde, asgari borcun ödenmesi durumunda faiz işlemektedir. Bu oranlara dikkat edilmemesi sonucunda kart sahipleri borç altında kalmaktadırlar. Özellikle nakit çekiminde faiz oranları oldukça yüksek oranlı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kredi Kartlarının 2015 Faiz Oranlarına Buradan Ulaşabilirsiniz.

Kredi Kartı Sigorta Tutarı

Kredi Kartı alırken sözleşmenin iyi okunmamasından dolayı birçok yükümlülüğün altına imzanızı atmak durumunda kalabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi de ve bizim için içlerinden en önemlisi Sigorta bedelidir.

Aylık yaptığınız harcama tutarı kadar sigorta bedeli ekstrenize yansıtılmaktadır. En başta banka tarafından müşteriye kesinlikle bilgi verilmeyen sigorta konusu ekstreniz geldiğinde sizi şaşkınlığa uğratabilir. Aslında burada banka müşterisinin ödememe riskini sigorta ücretini sizlerden alarak bir sigorta şirketine devretmektedir. Genel olarak her bankanın sigorta şirketi bulunduğundan bu ücrette bir nevi bankanın kasasına girmektedir.

En doğrusu; kart başvurusunda bulunmadan önce sözleşmenin iyi bir şekilde okunması ve önemli yerlerine dikkat edilmesi sizin yararınıza olacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir