Modern Dünyanın En Büyük Sorunu: Obezite

Obezite

Obezite Sorunu Çığ Gibi Büyüyor

Obezite modern dünyanın en büyük sorunlarından biri haline geldi. Özellikle son yıllarda fast-food yiyeceklerin, stresli yaşamın ve hareketsizliğin yaşamımızın odağına yerleştiği bir dünyada, Obezite kaçınılmaz bir hastalık olarak her yıl dünya genelinde milyonlarca insanı ölümcül hastalıkların pençesine teslim ediyor.

Obezite Ölümcül Olabilir

Obezite hastalığı öldürücü bir hastalıktır. Fazla kilolar insan bünyesinin ihtiyaç duymadığı bir yüktür. Kalp fazla kiloların yükünü çekerek daha kısa sürede yıpranırken; aşırı kilolu olmanın bir getirisi olarak kan sıvısının yağlanması, diyabet, yüksek tansiyon, sindirim sistemi bozuklukları, damar tıkanıklıkları gibi ölümcül hastalıklara neden olan Obezite ile bireysel olarak alınacak önlemlerle mücadele etmek ve başarılı olmak mümkündür.

Genç yaşta çok da belirginleşmeyen rahatsızlıkların özellikle 35-40 yaşlarından sonra yavaş yavaş ortaya çıkması ile geri dönüşü olmayan bir yola girilebiliyor. Örneğin aşırı kilolu bir insan belli bir yaşa geldiğinde en basit egzersizleri bile yapamayacak duruma geliyor. Normalden daha büyük olan midesini doldurmak için kendini fazla yemek yeme zorunda hissediyor. Fazla yemek yedikçe kilo artmakta kilo arttıkça yemek ihtiyacı da artmaktadır. Bu kısır döngü insanı direkt olarak ölüme hazırlar.

Henüz ciddi sağlık problemleri baş göstermemiş obezite hastalarının yapması gereken şey; kalori alış-veriş dengesini korumak hatta dengeyi kilo verdirmeye yönelik olarak değiştirmek için ciddi ve kararlı bir tavır sergilemeleri gerekir.

Obezite hastalığından kurtulmak için ne yapmak gerekir?

 • Obezitenin öldürücü bir hastalık olduğu bilincini kazanmalıdır.
 • Beslenme alışkanlıklarını kökünden değiştirmelidir.
 • Daha az kalori almalı ve daha çok egzersiz yaparak aldığından daha fazlasını harcamalıdır. Çünkü alınan her fazla besin harcanmadığı için yağ olarak depolanıyor. Kan sıvısında kolesterol trigliserid kan yağlarının oranı yükseliyor.
 • Obezite hastası sigara içiyorsa bırakmalıdır.
 • Gerekirse psikolojik yardım almalıdır.
 • Obezite hastalığının üstesinden gelebilecek potansiyel irade gücüne sahip olduğunu sık sık kendi kendine onaylamalıdır.
 • Aşırı kilolardan kurtulduğu durumu sık sık hayal ederek o hedefe kararlı adımlarla ilerlemelidir.
  Bol su içmelidir.
 • Her gün en az 1 saat tempolu yürüyüş yapmalıdır.
 • Motivasyonunu sürekli sağlayabileceği ortamlarda bulunmalıdır. Kendisine moral verecek zayıflama başarı hikayelerini okumalıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir