Olgun Kişi – Sizce Nasıl Olmalı?

Olgun Kişi

Tecrübeyle Alakası Var Mıdır?

Olgun kişi, olgunlaşmış kişi bir kişinin özelliklerinden sıyrılıp tüm insanlığın kişiliğinin en güzel ortak yanlarını alır ve yansıtır. Olgun kişi yaşlanmış ya da bir takım olaylar ve tecrübeler kazanmış olan kişi değildir. Ya da yaşadığı olaylardan bir ders çıkarıp bu dersi bir çözüm anahtarı haline getirip gelecek olan benzer olaylarda bu çözümü kullanmak hiç değildir.

Bu kavramın ne anlama geldiği konusu bile başlı başına tartışılması gereken bir konudur. Bazı olayların fazlaca zamanla fazlaca sayıda yaşanmış olması kişiyi olgun yapmaz. Sadece tecrübeli biri yapar o kadar.

Tecrübe onu sadece daha da daralan kalıpların içine iter. Yeni bir olayı karşılarken tecrübelerinin hiçbir işe yaramadığını gördüğünde; bunu da bir ders olarak alıp kaydeder. Ve her yeni gelen sorunun daima yeni bir çözümü vardır. Fakat tecrübe sandığında yeni olan hiçbir şey yoktur. Her şey eskidir.

Geçmişe yaşananların çözümü; yeni yaşanacak olanların çözümü değildir. Hayat sürekli olarak yenilenir değişir. Yeni sandıkları eski anahtarlarla açmayı denemek bir işe yaramaz. Her yeni olay; bütün evrenin el birliği içinde karşımıza sonsuz değişkenlerin de içinde olduğu karmaşık ve çözümü geçmişte olmayan bir problem olarak karşımıza çıkar. Kalıplaşmış çözümleri farklı zamanlarda önceki olaya benzer birbirini izleyen farklı iki problem çözümü için kullanamazsınız. Hayat bir matematikten çok daha ötededir.

Olgun kişinin karakteri

Olgun kişi bir karakter sahibi değildir. Herhangi bir kalıba göre hareket etmez. Suyun bilgeliğini taşır ve her yeni olaya uygun olarak ve onunla değişerek karşılık verir ya da vermez. Son derece basit bir yapıdadır. İsa peygambere sormuşlar ”cennete kimler gidecek ey İsa?” diye. Hz. İsa masum bir çocuğu işaret ederek ”işte bunun kadar masum olanlar gidecek!” demiş.
Masum olmak basit olmak en büyük bilgeliktir. Bilgelik ise en büyük olgunluktur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir