Online Ödeme – Selfie Çekerek Yapın

Mastercard Online Ödemeler İçin Yüz Taraması ve Parmak İzi Denemelerine Başladı

Yakın bir zamanda selfie çekerek online alışverişlerinizi tamamlamak mümkün hale gelecek. Mastercard, şifre doğrulama yöntemleri dışında; biyometri sistemini kullanarak bu sonbaharda parmak izi ve selfie ile online ödeme yapabilmek ve alışverişlerin tamamlanması yolunu açıyor. Parmak izinin bazı online ödeme sistemlerinde kullanılması şu anda mevcut iken selfie yani yüz taraması büyük bir yenilik olarak karşımıza çıkıyor.

MasterCard‘ın güvenlik uzmanı Ajay Bhalla “selfie sistemini kullanmak insanlara çok cazip gelecektir” açıklamasını yapıyor.

Mastercard şimdiden akıllı telefon üreticileri ile anlaşma sağlayarak, 500 kişi ile başlatacağı pilot uygulamayı denemeye hazırlanıyor. Herşey istenildiği gibi giderse en kısa zamanda kredi kartı şirketleri sistemi piyasaya sunmaya başlayacaktır.

Mastercard uygulamasının indirilmesiyle başlayacak süreç, siparişin ödeme tamamlama anında uygulamaya bağlanarak sizden yetkiyi belirlemenizi isteyecek. Kullanıcı ister parmak izi isterse de yüz taraması olarak adlandırılan selfie çekerek ödemeyi tamamlayacak.

Selfie Çekmek İle Ödeme

Selfie Çekerek Online Ödeme Ne Kadar Güvenli

Parmak izi ve selfie çekerek online ödeme sistemi, Mastercard bünyesinde saklanmayacak. Parmak izi tarama telefonunuza bir kod olarak kaydedilecek. Selfie çekerek yapılan ödeme de ise Mastercard tarafından gönderilen fotoğraf sayısal koda dönüşecek.

Bunların yanında Mastercard, konuşma sistemiyle ödemenin yollarını şimdiden plnalamaya başlamış.

Parmak izi ve selfie çekerek online ödeme sistemi birçok kullanıcıyı oldukça rahatlatacaktır. Eğer gerçekten bu sisteme ihtiyacınız olduğunuzu düşünüyorsanız bir göz kırpıp selfie çekerek alışverişinizi tamamlayabilirsiniz 🙂

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir