Origami Sanatı İle Araba Ürettiler

1700 Hassas kesim kart parçalarından oluşan bir araba

Lexus firması hassas kesimlerden oluşan sac, cam ve plastiğin kullanıldığı günümüz otomobil modellerini terkederek, origami sanatı ile bir araba ortaya çıkarmış. Sedan bir Lexus “Yaratmak İnanılmaz” ve her Lexus araç her insana gider sloganıyla yola çıkmışlar.

Origami Sanatı İle Tam Tamına 1700 Parça

Araç tam tamına 1700 tek biçimli parçadan oluşuyor. Lexus Sedan en başta lazer kesin levhalar olarak önce bilgisayar ortamında taranıyor, segmentlere ayrılıyor ve daha sonra özenle birbirlerine sabitleniyor.

Lexus Sedan sağlam bir çelik ve alüminyum şasi ile sürülebilir hale gelebilecek. Aynı zamanda elektrikli motorları da destekleyecek.

Origamı Sanatıyla Araba

Origamı sanatı kullanılarak oluşturulmuş otomobil günümüzün lüks araçlarını aratmayacak seviyede dizayn edilmiş. Kapılar, farlar, tekerlekler, iç donanım tamamen çalışır durumda ve etkileyici özelliklere sahip diğer ayrıntılar.

Kağıttan Araba

Bu proje Londra merkezli kuruluş olan Lasercut şirketler ve diğer modelleme firmalarının yanında eşi görülmemiş bir proje oldu. Firma yetkilileri, mimarı modeller ve ısmarlama tasarımlar konusunda oldukça tecrübeli kişiler.

Aracın üretiminden bizzat sorumlu olan ve aynı zamanda modelleme konusunda uzman bir kişi olan şirket kurucusu ve direktörü Ruben Marcos açıklamasında :

Bu dijital tasarım, modelleme, lazer kesim ve montaj dahil beş kişi ile, çok zorlu bir işti. Sadece Lexus ile mümkün olan en iyi kaliteyi üreten işlemlerden geçti.

Lexus Sedan - Kartondan Araba
Lexus en başta bölümlere ayrılmıştır. Daha sonra Her karton levha dijital lazer kesim bilgisayarlarından geçerek iki boyutlu profil sağlamak için 10mm lik dilimler halinde bir 3D modele dönüştürülmüştür. Katmanların doğru sırayla monte edilebilmesi için her bir katmanada referans numarası verildi. Bütün düzenek, her uygulamadan sonra 10 dakika süre ile su bazlı ahşap yapıştırıcı kullanılarak el ile yapıldı.

Son olarak Lexus origamiyi üretmek toplamda 3 ay sürdü.

Son derece dikkat çekici gözüne origami sanatı ile oluşturulmuş olan Lexus Sedan Türkiye’de trafikte kendisine yer bulur mu bilinmez ama teknolojinin gün geçtikçe çok fazla ilerlediğinin bir göstergesi.

Kaza anında nasıl bir sonuç ortaya çıkar orası bilinmez. Yine de bizim yollarımızdan daha güvenli olacağı kesin.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir