Sevgilinizi Bulun : Hemde Bir Süpermarkette

Süpermarketten alışveriş yapın Sevgilinizi Bulun 🙂

Süpermarket zincirinin en büyük mağazalarından biri olan Tesco firması, Sevgililer gününe özel bir kampanya başlatarak insanlara yardım etmeye karar verdi. Bu amaçla Sevgilinizi Bulun isimli bir sosyal deney yapmaya karar verdi.

Sevgilinizi Bulun

Tesco, İngiltere’de bulunan Extra isimli markete bir sosyal deney çalışması başlattı. Bu deney kapsamında firma mağazaya 32 kişi davet etti.

Bu davet sonucunda mağazaya gelen kişilere kendi ihtiyaçlarına göre içlerinden gelerek alışveriş yapmaları istendi. Hepimizin bildiği alışveriş sepetlerine ürünlerini koyan müşterilerin sepetleri belirli aşamalar analiz edilerek bir eşleştirme algoritması oluşturuldu.

Psikologlar Yorumladı

Gıda Davranış Psikoloğu Rachel Morris, tipik bir Cuma gecesi için insanların normal ihtiyaçlarını almalarını istedi. Ve bu ihtiyaçlara ek olarak tamamlayıcı ürünlerin o insanların mutluluklarını nasıl etkildiğini görmek için sosyal deneyler yaptı. Morris tüm bu araştırmaları sonucunda :

Alışveriş sepetlerimiz hakkında birçok şey söyleyebilirim. Pişirme ve yaşam alışkanlıklarımız bizim romantik kişiliğimizi ortaya koymaktadır.

açıklamasında bulundu.

Koridorda Başlayan Aşk : Sevgilinizi Bulun

Alışveriş yaptırılan onaltı çift daha sonra Tesco’nun oluşturduğu koridorda birbirleri hakkında daha çok bilgi sahibi olmak amacıyla kısa bir görüşme olanağı sundu. Yapılan bu kısa görüşmenin ardından birbirlerini tanımaya başlayan çiftlerden 5 tanesi şampanya kokteyleri ve Tesco’nun hazırlamış olduğu Sevgililer Günü Menüsü eşliğinde bir akşam yemeğine davet edildi.

Yapılan tüm araştırmalar sonucunda insanların alışveriş, yeme, içme ve yaşam gibi alışkanlıklarından birbirlerine benzer oldukları ortaya konuldu.

Bir ajans, yapılan bu sosyal deneyi bir kısa filme çekti.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir