Sinsi Tehlike Trigliserid Nedir?

Trigliserid

Trigliseritler Nasıl Oluşur?

Trigliserid vücudumuzun hayati sıvısı olan kan sıvımızda biriken yağları ifade eden tıbbi bir terimdir. Her insanın kanında 150 mg/dl oranında bulunması gereken bir kan yağıdır. Bu oranın yaşa ya da kilo artışına bağlı olarak artması ciddi tehlikelere yol açmaktadır.
Özellikle Trigliserid oranı 500 mg/dl ve üstü değerlerde çıkanlarda ciddi bir tedavi ve diyet sürecine ihtiyaç hasıl olur.

Trigliserid Neden Tehlikelidir?

Trigliserid kan yağı olarak damar içinde plak oluşturmak sureti ile damar tıkanıklığı ve damar sertleşmesi gibi istenmeyen komplikasyonlara neden olduğu ve kalp krizini tetiklediği için yüksek oranda olması istenmeyen bir değerdir. Kalp krizi ve/veya felç olma riskini oldukça arttıran trigliserid oranını düşürmek hayati bir öneme sahiptir. Bu nedenle doktorunuz ilaçla birlikte mutlaka uygulamanız için bir diyet programı sunacaktır.

Kimlerde Trigliserid Oranı Yüksektir?

Özellikle 40 yaşını geçmiş erkek ve bayanlarda diyabete ve aşırı kilolara ve kötü beslenme koşullarına bağlı olarak trigliserid oranı yükselmeye başlar.

Uyarılar

• 40 yaşını geçmiş herkes trigliserid oranını ölçtürmelidir.
• Aşırı kilolu insanlar mutlaka kilolardan kurtulmak için yoğun bir çaba içine girmelidir.
• Diyet yağlı ve şekerli –hamurlu besinlerden uzak tutan diyetler- besinlerin kanda yağ olarak depolanmasını önleyecektir. Günde 1 saat tempolu yürüyüş ve bol yeşillikli salata tüketimi ile beraber günde 3 litre su tüketimi önerilmektedir.
Trigliserid ile mücadelede ilaçlar yeterli olmayabilir. O nedenle doktor kontrolünde sağlıklı kilo verdirecek bir diyet programına tam bir uyum ve itaat şarttır.

3 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir