Tarihte Yaşamış En İlginç 4 Kral

TARİHTE EN İLGİNÇ 4 KRAL

Başarılarıyla yüzlerce yıl geçse dahi unutulmayan krallar var. Ancak unutulmamanın tek yolu başarıları değil elbette. Farklı olmak da unutulmamanın nedeni veya sırrı olabiliyor. İşte tarihin en ilginç dört kralını sizler için derledik.

1-Bavyera Kralı 2. Ludwig (1845–1886)

1-Bavyera Kralı 2. Ludwig (1845–1886)

 

Çok genç bir yaşta kral olan Ludwig, halkından apayrı kendine ait adeta masal dünyasında yaşadı. Tiyatroyu ve operayı da çok severdi. Bir rivayete göre de emrinde çalışan saray görevlilerinden bazı opera karakterlerini canlandırması için kendisine yardım talep ettiği olurdu. Kendisinin yaşayabileceği çok gösterişli ve lüks bir saray inşa etti. Öylesine müsrifçe paralar saçıyordu ki en sonunda sarayın avukatları da onun bir deli olduğunu ilan ettiler. Bu olaydan birkaç gün sonra ise Ludwig bir gölde gizemli bir biçimde boğulmuş olarak bulundu.

2-İmparator Commodus (M.S. 161-192)

2- İmparator Commodus (M.S. 161-192)

İmparator Commodus, Romanın gelmiş geçmiş en gaddar hükümdarlarından biridir. Bir suikast saldırısından sağ kurtulduktan sonra daha da sertleşmiş ve Roma’nın bir kısmı yanınca da Roma’yı Commodus’un Sömürgesi demek olan ‘ Colonia Commodiana’ adıyla tekrar kurmuştur. Giyinişiyle kendini Tanrı Herkül’e benzetmeye çalışmıştır. Eline bir sopa alarak aslan postu giyip Gladyatör dövüşlerine gittiği bile iddia edilir. Dövüşten önce Arenada tur attığı dahi olmuştur. Commodus,metresi ve kuzeni Marcia’nın tuttuğu güreşçi Narcissus tarafından 192’de kendi hamamında boğularak öldürülmüştür.

3-İmparator Caligula (M.S 12–41)

3-İmparator Caligula (M.S. 12–41)

Caligula, Roma’nın bilinen en zalim ve en ilginç hükümdarlarından biridir. Tarihçi Suetonius onun kafasının kel olduğunu ama vücudunun tıpkı bir keçininki kadar kıllı olduğunu söyler. Bunun ardından Caligula kendi vücudunun böyle bahsedilmesini ve hatta onun boynundan aşağısına bakılmasını dahi kesinlikle yasaklar. Bu yasağa karşı gelmenin cezası da direkt ölümdür. Bir rivayete göre Caligula, en sevdiği yarış atı için de mermerden kocaman bir saray yaptırmıştır. Hatta bazen atın, İmparatorla akşam yemeği için önemli bir davetli olarak davet edildiği ve evin tüm hizmetlilerinin bir misafir gibi onu ağırladığı dahi söylenir.

4-İngiliz Kralı 3. George (1738–1820)

4-İngiliz Kralı 3. George (1738–1820)

Tarihçiler George’nin deli gibi gözükmesine neden olan şeyin Porfiri olarak adlandırılan bir kan hastalığı olduğunu düşünürler. Ancak hayatı boyunca da etrafındakiler ona bir akıl hastası muamelesi yapmıştır. George gün ışığına karşı aşırı derecede duyarlıydı ve idrarı kırmızıya yakın eflatun tonundaydı. Geçirdiği o nöbetlerden birinde de aniden görme yeteneğini kaybetmişti. Kızı Amelia’nın ölümü, kralın keçileri kaçırmasına neden olmuş ve bazı hekimlerin şifa bulması amacıyla deli gömleği dahi giydirmesine yol açmıştır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir