Tez Hazırlama – Başlangıç

Öğrenci arkadaşlarımız yada son zamanlarda kamuda, özel sektörde çalışan insanlar Tez konusunda epeyce sıkıntı yaşamaktadırlar. Aslında genel mantığı araştırma üzerine kurulu olan Tez hazırlama ülkemizde Kopyala-Yapıştır gibi düşünülmekte bu da büyük sıkıntılar doğurmaktadır.

Tez sözcüğünün anlamı; “Genel olarak, doğru olduğu inancıyla öne sürülen ve savunulan düşünce, iddia, genel fikir ya da önerme” tanımıyla karşımıza çıkmaktadır. Kelime anlamını kavramak başlangıç için iyi olacaktır.

Tezin konusu belirlendikten sonra öncelikle olarak kapsam daraltılmalı, geniş olan tez konusu kişinin kendisinin belirleyeceği bir şekilde çevresi çizilmelidir. Daha sonra konu hakkında kapsamlı bir araştırma ve kaynak taraması yapılmalıdır. Kaynaklar araştırılırken, yakın tarihten eski tarihe doğru gidilmesi doğru bir iş olacaktır.

Kaynaklar bulunduktan sonra tez konusuna en yakın olan kaynaklardan başlanarak tasnif yapılmalı ve daha sonra en önemli iş olan tezin içerik kısmı nasıl devam edecekse onlar belirlenmelidir. Bunu yaparken elbette Kavramların açıklanmasından başlanarak, bir kompozisyon hazırlar gibi Giriş – Gelişme ve Sonuç kısmından oluşurcasına hareket edilmelidir.

Başlıkların belirlenmesi tezin yazılmasına geçilmeden, size çok büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Başlıklara konu içeriği belirlenecek, paragraflar şekillenmeye başlayacaktır.

Başlıklardan sonra diğer kısımların oluşturulmasını bir diğer yazımızda sizlerle paylaşacağız.

 

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir