Twitter Çalışanlarının Sadece %30’u Kadın

Twitter 2016 Yılında Kadın Çalışan Sayısını Arttıracak

Silikon Vadisinde ki Çalışanlar

Twitter geçtiğimiz günler çalışanlarının cinsiyete, yaşa ve kültürel farklılıklara göre belirlediği bir istatistik yayınladı. Bu istatistiksel veride öne çıkan konu, çalışanların %70’inin erkek olması ve genelde beyazlardan oluşması oldu. Bunun yanında, şirkette ki yöneticilerin %72’si de beyazlardan oluşmaktaydı.

Twitter : 2016 Yılında Yapılanma Değişecek

Twitter, yaptığı açıklamada “2016 yılında yapılanmanın değişeceğini” kamuoyuna duyurdu. Bunların başında; kadın çalışan sayısını %35’e çıkartmayı hedeflediği en başta yer aldı. Liderlik rollerinde kadınların görevlerini %21’den %25’e çıkarmayı ve kurum içerisinde kadınların ön planda olduğu atılımlar yapmayı düşündüğünü bizlerle paylaştı.

ABD’de hızla değişen bir çalışan yapısı olduğu söylensede veriler bunun tersini söylüyor. Bunun bir örneğini de Twitter da görmekteyiz. Çalışanlarının ve yöneticilerinin çoğunluğunu beyazlar oluşturuyor. Bu durumun kısa süre içerisinde değişmesini beklemekte hayal ürünü gibi duruyor. Twitter bu noktada 2016 yılında bu değişimi azda olsa değiştirmeyi planlıyor.

Son sayım bürosu istatistiklerine göre, 2060 yılında ABD’de yaşayanların %57’sini azınlıklar oluşturacak. Hal böyle olunca değişimin uzun seneler boyunca devam edeceği ortaya çıkıyor.

Twitter bu değişimi önümüzde ki sene içerisinde %6’lık bir oranla yapmayı düşünüyor.

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir