Uykusuzluk Sorunu : İyi Gelecek 10 Tavsiye

Uykusuzluk Sorununu Çözmek

Uyumayı Başarmak

Yarın çok önemli bir toplantınız olabilir hatta hayatınızın akışını değiştirecek çok önemli gün bile sizi bekliyor olabilir. Bu arada uyumuş olmanız gerektiğinin farkındasınız fakat yine de uyuma konusunda ciddi sorunlar çekiyorsunuz. Gözleriniz yanıyor ve tavanı dikizlemenin yanı sıra yatağın bir o tarafına bir bu tarafına geçiyorsunuz. Tüm bunlara rağmen yine de uyumayı başaramadınız mı?

Uykusuzluk Sorunu : Neden Sizsiniz!

Uykusuzluk Sorunu : Neden Sizsiniz!

Geceleri uykuya en ihtiyacınızın olduğu anlarda uyuyamıyor olmanızın en büyük nedeni aslında yine sizsinizdir. Kafanızın içerisinde var olan bir düşünceyi sürekli farklı açılardan ele alırsınız bu da zihniniz içerisinde büyük bir karmaşanın meydana gelmesine neden olur. Bu karmaşadan kurtulmak için ise aşağıda yer verdiğimiz 10 farklı maddeye göz atarak uyku sorununuzu çözüp mışıl mışıl uyuyabilirsiniz;

  1. Uyku sorununun en baş temellerini kafanızdaki kaygı ve problemler oluşturur. Bunlardan mümkün olduğunca uzaklaşmanın tek yolu kafamızdaki sorunları atmaktır. Bunun için yapabileceğiniz en iyi yol kafanızdakileri bir kâğıda aktarmaktır.
  2. Kafamızdaki meseleleri bir kenara attıktan sonra odanızdaki ısıyı takip edin. Çok soğuk ve çok sıcak ortamlar insanın uyumasında ciddi sıkıntılar yaratabilir. Oda sıcaklığınız normal olmalıdır.
  3. Yatağınızı sadece uyumak için kullanmalısınız. Şayet yatağın içinde tv izlemek, pc kullanmak, yemek yemek, sürekli telefonla meşgul olmak gibi alışkanlıklarınız varsa derhal onlardan vazgeçmelisiniz. Aksi taktirde beyin; yatağın sadece uyumak için tasarlanmış bir yer olduğunu reddedecek ve uyumanıza mani olacaktır. Bu da uyku sorunu içerisinde önemli bir yer edinmektedir.
  4. Uyku vaktiniz geldiğinde tv izlemek , maillerinizi kontrol etmek, mesajlarınıza bakmak gibi sizde kaygı uyandıracak aktivitelerden mümkün olduğunca uzak durun ki beyin kendini uyku moduna ayarlasın.
  5. Parlak ışıktan kaçınmaya özen gösterin. Uyuyacağınız ortam karanlık olmalı. Yine de ışık olmadan uyuyamıyorum diyorsanız flu renkte bir gece lambası alabilirsiniz. Parlak ışık her zaman uyku açar ve gözü rahatsız eder.
  6. Şayet spor yapıyor iseniz, kesinlikle uykudan birkaç saat önce spor yapmayın. Spor kalp atışınızı ve kan akışınızı değiştirir. Bu da uykuyu zorlaştıran etkenler arasındadır. Daha çok gevşeme egzersizleri yaparak daha rahat uykuya dalabilirsiniz.
  7. Gün içinde uyumamaya özen gösterin. Zira gün içinde alınan uyku, insanın gece yatmasını geciktirir. Mümkün olduğunca uyku saatlerinizin düzenli olmasına dikkat edin ve belirli saat aralıklarında uyuyun. Uzmanlar her gün aynı saatte uyumanın, uykuya dalmayı kolaylaştırdığını söylüyor.Uykusuzluk Sorunu : Kitap okumak
  8. Kitap okuyabilirsiniz. Böylelikle gözleriniz yorulacaktır. Fakat macera ve polisiye kitaplardan kaçınmaya dikkat edin yoksa vücudunuzdaki adrenalin hormonu salgıya geçecek ve beyin yine uyumayı reddedecektir.
  9. Uyumadan yarım saat kadar önce mutlaka odanızı havalandırın. Basık ve boğucu bir odada uykuya dalmanız gerçekten zorlaşıyor.Uykusuzluk Sorunu : Papatya Çayı
  10. Son olarak bitki çaylarına başvurabilirsiniz. Yatmadan önce bir fincan çay için. Özellikle papatya çayını tercih edebilirsiniz. Papatya çayının sinir ve kaslara yumuşatıcı bir etkisi vardır. Bu da rahatlamanıza ve gevşemenize yardımcı olacak, uyumanızı kolaylaştıracak.

Eğer hala uykusuzluk sorunu devam ediyorsa ve uyuyamıyorum diyorsanız mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir